Ballina Xhumaja ​NAMAZI I XHUMASË NË DITËN E BAJRAMIT

​NAMAZI I XHUMASË NË DITËN E BAJRAMIT

75
0
SHPËRNDAJE

Nëse i bie dita e Bajramit në ditën e xhuma:

Sipas Medhhebit Hanefij dhe Medhhebit Malikij, patjetër duhet të falet namazi i xhumasë, sepse nuk e zëvendëson namazi i Bajramit namazin e xhumasë.

Medhhebi i Shafive gjithashtu e Obligon namazin e xhumasë në ditën e bajramit, në përjashtim të atyre që banojnë në periferi 

( malësi ) larg xhamisë.

Kurse Medhhebi Hanbeli, e lejon mosfaljen e namazit të xhumasë atyre që e kanë falë namazin e Bajramit, por edhe ata e thonë se falja e xhumasë është më e preferuar… 

Përshtati nga arabishtja  R. Destani/ FRESKIRINORE 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.