3:16 pm - Monday January 20, 2623

Archive: Shëndeti Subscribe to Shëndeti

Sa Dëmtohet Zemra dhe Organizmi pa mëngjes >nëse e doni zemrën tuaj, mos vraponi pa karburant në stomak.<

ShareKeni ngrënë mëngjes sot? Nëse jo, atëherë duhet të dini diçka serioze. Shumë njerëz mendojnë se ngrënia e mëngjesit është pa shije dhe një humbje kohe. Të tjerë mendojnë se mëngjesi është një mënyrë e rëndësishme...

Ja shkaku i helmimit në Gostivar, mbi 60 persona me simptoma helmimi!

ShareGjatë natës në Spitalin e përgjithshëm në Gostivar, ndihmë mjekësore kanë kërkuar edhe 60 persona me simptoma të diarresë dhe lodhjes. Nga masat epidemiologjike dhe masat e tjera të zbatuara, me siguri mund të konstatohet...

Një mënyrë e thjeshtë si të lironi vetë këmbët nga toksinat

ShareDisa qese të vogla shëruese, që vendosen poshtë thembrave kanë qenë popullore në Japoni për qindra vjet. Efektet e tyre duket të jenë po aq pozitive sa akupunktura, gjë që i bën njerëzit të ndihen më energjik. Si rezultat,...

Çka e shkakton djersitje natën te gratë, burrat dhe fëmijët?

ShareAnkesa për djersitje natën është një nga më të zakonshme të thënë pacientëve në pranim në mjekët e përgjithshëm. Sipas hulumtimeve statistikore, rrit djersitje gjatë gjumit ankohen rreth 40% e njerëzve që kërkojnë trajtim. Shkaqet...

Cilët janë faktorët që ndikojnë në shfaqjen e hipertensionit?

ShareNë ditët e sotme 18-20 për qind e popullsisë vuan nga hipertensioni arterial. Shkaqet për këtë janë trashëgimia, stresi, duhani, sëmundjet e veshkave etj. Hipertensioni arterial është ngritja e presionit në enët e gjakut....

Pse zgjoheni të lodhur? Ja arsyet…

ShareKur nuk mund të flini, jeni të vetëdijshëm për këtë gjë. Megjithatë, çfarë ndodh derisa flini? Pse zgjoheni me ndjenjën e lodhjes? Ekzistojnë disa arsye për shkak të të cilave koha të cilën e kaloni në gjumë nuk ju rivitalizon...

Ja kush është shkaku kryesor i kancerit! Mësojeni, ose vdisni!

ShareShkaku kryesor i kancerit është zbuluar që në vitin 1931, por askush nuk flet për këtë  Shumë pak njerëz në të gjithë botën e dinë përse ky fakt është fshehur nga industria farmaceutike dhe industria e ushqimit. Në vitin...

Limoni, i pazëvendësueshëm kudo

Share Agrume e mijëra virtyteve, të njohura që nga kohët shumë të lashta për vetitë e tij të çmuara. Bëhet fjalë për limonin, i përdorshëm kudo në sallata, peshk, aromatizim të ëmbëlsirave, koktelje por edhe në parandalimin...