12:03 am - Friday April 28, 2017

Archive: Tregime / Thënie / Kuriozitete Subscribe to Tregime / Thënie / Kuriozitete

Ky është qeni më i madh në botë, peshon 95 kg (FOTO)

ShareQeni i racës Great Dane mendohet të jetë më i madhi në botë pasi peshon sa një elefant bebe, rreth 95 kg. “Ai është një qen i madh dhe na kanë treguar që kur ishte i vogël se është shumë i rëndë për moshën e tij. Kur...

Ja çfarë thoshte Mahatma Gandi për Islamin

ShareMahatma Gandi “Në ditët e ngadhënjimit të tij, Islami ishte mjaft tolerant, gjë që shkaktoi admirim te të gjithë popujt. Kur në Perëndim sundonte errësira, në horizontin e lindjes, lindi një yll shkël­qyes, i cili shndriti...

Drejt zgjidhjes misteri i avionit të zhdukur me 239 persona në bord

ShareHetuesit që po kërkojnë për avionin e zhdukur të Malaysian Airlines MH370 janë besimplotë se kanë gjetur vendndodhjen e tij. Agjencia Kombëtare e Shkencës në Australi, CSIRO beson se mbetjet janë në një zonë rreth 25 mijë...

Nga president i Iranit në bari, Ahmadinexhad sot ruan dele, se lejuan të rikandidohet

ShareIsh-Presidenti iranian, Mahmoud Ahmadinejad është skualifikuar nga gara presidenciale, raportoi sot televizioni shtetëror iranian. Ministria e Brendshme njoftoi se Këshilli që ka miratuar kandidaturat për zgjedhjet presidenciale,...

Namazi mund ta shërojë dhimbjen e shpinës

ShareNjë studim i bërë nga Binghamton University në New York, përdori modele të gjeneruara në mënyrë kompjuterike të indianëve, aziatëve dhe amerikanëve për t’i parë efektet e ritualeve të lutjeve në pjesën e poshtme të...

Dramë në Tetovë: Vrapon me thikë në mes qytetit dhe tenton ta ther avokatin

ShareAvokati Bujar Sabriu sot rreth 12:00 është sulmuar me thikë dhe pësoi një prerje në gisht, dhe më pas u godit me karrige në zyrën e tij në qendrën tregtare të Tetovës, transmeton Televizioni Koha. Këtë sot e deklaroi zëdhënësi...

Kosi si përcjellës i domosdoshëm i antibiotikut

ShareAntibiotikët ndihmojnë për të luftuar infeksionet bakteriale në organizëm. Ato funksionojnë duke eliminuar bakteriet gastrointestinale e si rrjedhojë duke luftuar edhe disa sëmundje. Por problemi qëndron në faktin se, bashkë...

Nutricistja tregon se si të ushqeheni për të humbur peshë

ShareSecili dëshiron që të duket bukur. Por nëse mendoni që ta ndërprisni ushqimin për të humbur disa kilogramë, atëherë e keni gabim. Nutricistja, Michelle Adams ka shpjeguar mënyrën më të mirë që sipas saj mund të humbi kalori,...