3:16 pm - Tuesday January 20, 2505

Archive: Tregime / Thënie / Kuriozitete Subscribe to Tregime / Thënie / Kuriozitete

Tregim edukativ: PUNË, SHTËPI – SHTËPI, PUNË…

ShareBabai ishte punëtor i zellshëm i cili kujdesej që familjes së tij të mos i mungoj asgjë… Pasi mbaronte me punën, në mbrëmje shkonte të ndjek leksione plotësuese, me shpresë përmirësimi që një ditë të mund të ketë punë...

Një ndërtesë 5 katëshe e kapluar nga zjarri në Egjipt, por jo edhe banesa nr 13, Subhan Allah!

ShareNjë ndërtesë 5 katëshe e kapluar nga zjarri në Egjipt në pjesën e vonë të natës.  Lexojeni dhe në fund #shperndajeni – Lâ haule ue lâ ku-uete il-lâ bil-lâh ( S’mund të bëhet asnjë lëvizje dhe nuk ka fuqi...

Na duhen çaste ndoshta edhe orë për të fotografuar, ndërsa Allahu xh.sh për të krijuar Ai thotë:…BËHU!

ShareSa të dobët që jemi. Për të fotografuar një insekt apo ndonjë krijesë tjetër të Zotit, na duhen çaste ndoshta edhe orë të tëra ndërsa Allahut xh.sh. për të krijuar diçka: “…Ai vetëm i thotë: “Bëhu!”...

Një në një milionë! / FOTO

ShareNjë sy blu dhe një të zi, ndërsa në mes të flokëve të errët, një tufë të bardhë. Ky djalë është padyshim unik. Kjo foto është realizuar nga fotografi profesionist, Shahidul Islam Sahel dhe menjëherë ka tërhequr vëmendjen...

Shikoni tornadon që goditi Serbinë (Foto / Video)

SharePër shkak të motit të keq që ka goditur Serbinë, më së shumti janë frikësuar banorët e Jagodinës të cilët kanë regjistruar një ngjarje të pazakontë në qytetin e tyre. Sipas medieve lokale, shiu i rrëmbyeshëm kishte filluar...

Nuk kam njohur njeri më të fortë se ai që di të ruajë fshehtësitë.

ShareNuk kam njohur njeri me te forte se ai qe di te ruaje fshehtesite. Kur i flet fshehurazi, fjala jote do te mbetet e fshehte, e ruajtur. Po ruajti fjalen, do te dije te ruaje edhe nderin tend. Vertet, te tillet jane te medhenj! Qofshim prej...

E pyetën Imam Gazaliun: Sa lloj njerëzish janë?

ShareE pyetën Imam Gazaliun: Sa lloj njerëzish janë? Imami u përgjigj: Janë tre lloj njerëzish: Disa njerëz janë si ushqimi. Çdo njeri ka gjithmonë nevojë për ta. Disa njerëz janë si ilaçet. Na duhen vetem kur kemi nevojë. Ka...

Erdha në këtë botë pa qindarkë….andaj pse vallë të vjedhë?

Share“Erdha në këtë botë pa qindarkë dhe pa qindarkë do të dal prej saj, andaj pse vallë të vjedhë?” Muhamed Buhari, presidenti Nigerian   ShareShpërndaje:TweetPrintEmail