10:04 pm - Monday December 11, 2017

Archive: Familja Subscribe to Familja

Fëmijët i mësojnë ato gjëra që i përjetojnë në familje

ShareFëmija që përjeton sjellje armiqësore, mëson të grindet. Fëmija që përjeton indiferencën, mëson të jetë i vetmuar. Fëmija që përjeton kritika, mëson të gjykojë të tjerët. Fëmija që shpesh herë paditet nga të tjerët,...

Ndërron jetë hafëzja më e vjetër në Maqedoni

ShareDje, në moshën 88 vjeçare ka ndërruar jetë hafëzja më e vjetër në Maqedoni, Merjem Ebibi nga qyteti i Shkupit, e njohur ndryshe si “Merjem Ablla” Namazi i xhenazes (ceremonia mortore) do të falet sot në kohën e drekës në...

Vdekja nga uria do të shkaktojë largime të reja të Rohingyave

ShareVdekjet nga uria të shkaktuara nga kufizimet ushtarake dhe qeveritare të Mianmarit do të nxisin një valë të re të largimit të muslimanëve Rohingya për të kërkuar shpëtim në Bangladesh, raporton Anadolu Agency (AA). Më shumë...

Siriania kishte 3 jetimë bëhet “nënë” edhe për 300 jetimë të tjerë

ShareSiriania 35 vjeçare Maxhide Ramadan, krahas fëmijëve të saj ajo është bërë “nënë” edhe për 300 fëmijë të tjerë për të cilët ofron përkujdesje vullnetare në jetimore. Maxhide Ramadan, e cila ka humbur bashkëshortin...

Këto 6 gjëra që nuk duhet t’i mbani asnjëherë në portofol

SharePortofoli është një zbulim interesant. Normalisht, ne nuk do të vendosnim diçka të vlefshme dhe të fituar me vështirësi në një xhep të vogël lëkure, por ne e bëjmë këtë me një portofol. Për këtë arsye, kuletat janë...

Ky prind në Zvicër tregon se si trajtohen atje vajzat me shami… (Foto

ShareZvicra me sa duket vazhdon te jete pioniere per te drejtat e njeriut, duke mos perjashtuar as te drejtat e muslimaneve. Kur eshte fjala per zbatimin e fese, grate dhe vajzat musimane shpeshhere stigmatizohen nga shoqeria, per shkak te mbuleses. Por...

Memedi: Çka po ndodh me shqiptarët në Maqedoni ?! A thua përgjithmonë braktisin vendlindjet e tyre? Destinacioni i egzodit – Gjermania!

ShareÇka po ndodh me shqiptarët në Maqedoni ?! A thua përgjithmonë braktisin vendlindjet e tyre? Destinacioni i egzodit – Gjermania! Autobusi ishte nisur nga Kërçova me disa të rinj shqiptarë, po sa arrinë në Gostivar, të punësuarit...

Psikologët japin këshilla për rritjen e fëmijëve

ShareShumë prindër janë lodhur duke dëgjuar se si teknologjia moderne mund të ketë efekte negative tek fëmijët e tyre. Interneti është i mbushur me informacione rreth metodave dhe strategjive të fundit për rritjen e fëmijëve në...