10:05 pm - Monday December 11, 2017

Archive: Postime t'reja Subscribe to Postime t'reja

Ceremonia në Mekë, Qabja lahet me ujë zemzemi dhe trëndafil

SharePas përfundimit të Haxhit, në përputhje me traditën shumëshekullore, vendi më i shenjtë i muslimanëve, Qabja, sot është pastruar me ujë zemzemi dhe trëndafil. Bëhet fjalë për një ngjarje e cila daton që nga koha kur profeti...

Ka vetëm një kusht për vizë pune në Gjermani, vlen edhe për shqiptarët

Share Në tetë muajt e parë të vitit 2017, numri i vizave të punës në Gjermani për shqiptarët, boshnjakët dhe të tjerë nga Ballkani është rritur me 70 për qind. Si pasojë, “Die Welt” i kushton dy artikuj temës së punësimit...

Saudi: Tani edhe gratë mund të japin fetva

ShareKy vendim historik u miratua me 107 vota dhe kështu përfundoi një traditë 45 vjeçare ku vetëm burrat mund të jepnin fetva. Gratë muftie mund të zgjidhen me një dekret mbretërorë. Këshilli i Shuras miratoi propozimin e njërit...

“Më merr baba, më merr!”, 6-vjeçari sirian me gjymtyrë të këputur nis të hedhë hapat e parë

ShareOrganizata humanitare turke IHH dhe Qendra e Kuvajtit për Protetikë të teknologjisë së lartë e ndihmuan 6-vjeçarin me pajisje ndihmëse protetike të printuara në 3D. Humbja e gjymtyrëve është një nga momentet më dramatike,...

5.233 civilë të vrarë nga ndërhyrja ushtarake ruse në Siri

ShareRrjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR) njoftoi se nga intervenimi ushtarak i Rusisë që zgjat tashmë dy vite në Siri, humbën jetën së paku 5.233 civilë, raporton Anadolu Agency (AA). SNHR rikujtoi se Rusia më 30 shtator...

​Manifestim dhe Dua Hatme në Xhaminë e f. Krushopek- Komuna e Saraj/FOTO/

ShareMANIFESTIM DHE DUA HATME Me datën 30.09.2017(e shtunë) në Xhaminë e f. Krushopek- Komuna e Sarajit pas namazit të drekës u mbajt manifestimi i hatmës me 31 talebe (nxënës) me mualimin dhe hoxhën e nderuar Sadudin ef.Murati.Përpos...

Ngjarje e pazakontë në Turqi, nënë e bijë lindin në të njëjtën kohë

ShareRefugjatet nga Siria Fatma Birinci dhe vajza e saj Gade Birinci, tre vjet më parë u larguan nga atdheu i tyre i shkatërruar nga lufta dhe strehim gjetën në Konja të Turiqsë, raporton Anadolu Agency (AA). Ngjarjet e luftës në...

Diplomoi dhe magjistroi në Romë, s’gjente punë në Shqipëri: Doja të merresha me kafshën politike, më detyruan të merrem me kafshën zoologjike (Video)

ShareNë seancën përmbyllëse të Parlamentit rural, përfaqësues të ndryshëm të strukturave shtetërore, por edhe të organizatave lokale të shoqërisë civile, kanë paraqitur përmes fjalimeve në podium, problematikat me të cilat...