12:04 am - Friday April 28, 2017

Archive: Artikuj Subscribe to Artikuj

Ky është qeni më i madh në botë, peshon 95 kg (FOTO)

ShareQeni i racës Great Dane mendohet të jetë më i madhi në botë pasi peshon sa një elefant bebe, rreth 95 kg. “Ai është një qen i madh dhe na kanë treguar që kur ishte i vogël se është shumë i rëndë për moshën e tij. Kur...

Ja çfarë thoshte Mahatma Gandi për Islamin

ShareMahatma Gandi “Në ditët e ngadhënjimit të tij, Islami ishte mjaft tolerant, gjë që shkaktoi admirim te të gjithë popujt. Kur në Perëndim sundonte errësira, në horizontin e lindjes, lindi një yll shkël­qyes, i cili shndriti...

Drejt zgjidhjes misteri i avionit të zhdukur me 239 persona në bord

ShareHetuesit që po kërkojnë për avionin e zhdukur të Malaysian Airlines MH370 janë besimplotë se kanë gjetur vendndodhjen e tij. Agjencia Kombëtare e Shkencës në Australi, CSIRO beson se mbetjet janë në një zonë rreth 25 mijë...

Nga president i Iranit në bari, Ahmadinexhad sot ruan dele, se lejuan të rikandidohet

ShareIsh-Presidenti iranian, Mahmoud Ahmadinejad është skualifikuar nga gara presidenciale, raportoi sot televizioni shtetëror iranian. Ministria e Brendshme njoftoi se Këshilli që ka miratuar kandidaturat për zgjedhjet presidenciale,...

Namazi mund ta shërojë dhimbjen e shpinës

ShareNjë studim i bërë nga Binghamton University në New York, përdori modele të gjeneruara në mënyrë kompjuterike të indianëve, aziatëve dhe amerikanëve për t’i parë efektet e ritualeve të lutjeve në pjesën e poshtme të...

Dramë në Tetovë: Vrapon me thikë në mes qytetit dhe tenton ta ther avokatin

ShareAvokati Bujar Sabriu sot rreth 12:00 është sulmuar me thikë dhe pësoi një prerje në gisht, dhe më pas u godit me karrige në zyrën e tij në qendrën tregtare të Tetovës, transmeton Televizioni Koha. Këtë sot e deklaroi zëdhënësi...

Kush ka lindur mes viteve 1950-80 duhet ta lexojë patjetër këtë

Share1. Kur bridhnim në biçikletë nuk mbanim kokore. 2. Pinim ujë nga tubi i çezmës, dhe jo nga shishja me ujë mineral. 3. Kalonim orë të tëra duke ndërtuar karroca me kushineta dhe fatlumët që kishin pranë shtëpisë rrugë të...

Kosi si përcjellës i domosdoshëm i antibiotikut

ShareAntibiotikët ndihmojnë për të luftuar infeksionet bakteriale në organizëm. Ato funksionojnë duke eliminuar bakteriet gastrointestinale e si rrjedhojë duke luftuar edhe disa sëmundje. Por problemi qëndron në faktin se, bashkë...