3:16 pm - Sunday January 20, 2729

Archive: Artikuj Subscribe to Artikuj

Namazi mund ta shërojë dhimbjen e shpinës

ShareNjë studim i bërë nga Binghamton University në New York, përdori modele të gjeneruara në mënyrë kompjuterike të indianëve, aziatëve dhe amerikanëve për t’i parë efektet e ritualeve të lutjeve në pjesën e poshtme të...

Dramë në Tetovë: Vrapon me thikë në mes qytetit dhe tenton ta ther avokatin

ShareAvokati Bujar Sabriu sot rreth 12:00 është sulmuar me thikë dhe pësoi një prerje në gisht, dhe më pas u godit me karrige në zyrën e tij në qendrën tregtare të Tetovës, transmeton Televizioni Koha. Këtë sot e deklaroi zëdhënësi...

Kush ka lindur mes viteve 1950-80 duhet ta lexojë patjetër këtë

Share1. Kur bridhnim në biçikletë nuk mbanim kokore. 2. Pinim ujë nga tubi i çezmës, dhe jo nga shishja me ujë mineral. 3. Kalonim orë të tëra duke ndërtuar karroca me kushineta dhe fatlumët që kishin pranë shtëpisë rrugë të...

Kosi si përcjellës i domosdoshëm i antibiotikut

ShareAntibiotikët ndihmojnë për të luftuar infeksionet bakteriale në organizëm. Ato funksionojnë duke eliminuar bakteriet gastrointestinale e si rrjedhojë duke luftuar edhe disa sëmundje. Por problemi qëndron në faktin se, bashkë...

Nutricistja tregon se si të ushqeheni për të humbur peshë

ShareSecili dëshiron që të duket bukur. Por nëse mendoni që ta ndërprisni ushqimin për të humbur disa kilogramë, atëherë e keni gabim. Nutricistja, Michelle Adams ka shpjeguar mënyrën më të mirë që sipas saj mund të humbi kalori,...

Islami ka dy histori: ajo para dhe ajo pas Muhammedit, a.s.

ShareIslami ka dy histori: ajo para dhe ajo pas Muhammedit, a.s. Historia e Islamit pas Muhammedit (historia e Islamit në kuptim të ngushtë), s’mund të kuptohet krejtësisht pa parahistorinë e Islamit dhe veçanërisht pa pjesën e fundit...

Somali: Hapet xhamia me emrin e hoxhës shqiptar Jakup Asipi (FOTO)

ShareXhamia është ndërtuar në kryeqytetin e Somalisë Mogadishë, dhe do të mbajë emrin e hoxhës së mirënjohur nga rajoni i Kumanovës Jakup Asipi. Javën e kaluar në Somali u bë përurimi i një xhamie të re të cilën publikisht...

Ateistët në rrezik zhdukjeje

ShareSipas një studimi të ri ateizmi është në rrezik të zhdukjes, sepse njerëzit fetarë kanë shkallë më të lartë riprodhimi. Për shkak të mosbesimit të tyre në kontraceptim, besimtarët janë duke bërë më shumë fëmijë...