10:42 pm - Monday August 21, 2017

Archive: Projekti Xhumasë / Islamistike / Video Subscribe to Projekti Xhumasë / Islamistike / Video

Përgatitja për Muajin e Mëshirës

ShareShumë muslimanë dëshirojnë të përgatiten për Ramazanin, por nuk dinë nga t’ia fillojnë. Më poshtë janë disa udhëzime të shkurtra që me shpresën e Allahut do të na ndihmojnë të përgatisim mendjet dhe zemrat tona për...

Ndërron jetë hfz. Faruddin Ibraimi nga fsh. Vrapçisht

ShareNdërron jetë njëri nga hafizët më të vjetër të rrethit të Gostivarit hfz. Faruddin Ibraimi nga fsh. Vrapçisht Varrimi do të bëhet nesër me namazin e drekës, njofton tv Globi,raporton freskirinore. Ka ndërruar jetë në moshën...

Emocionale: I riu Tunizian i jep veshkën nënës (VIDEO)

ShareNjë ngjarje shumë emocionale ka ndodhur në televizionin Arab. Një i ri Tunizian i quajtur Ali Born është shfaqur në televizion për ta bindur nënën e tij që ajo të pranojë të marrë veshkën e tij. Alia vendosi të bënte këtë...

Shqiptarët e Maqedonisë tani kanë një hero, ai quhet Abdylfetah Alimi (Video)

ShareI këtillë këtë herë ishte Abdylfetah Alimi i cili ka shpëtuar nga vdekja kryetarin e LR-PDSH-së, Ziadin Sela pas rrahjes së përgjakshme nga protestuesit e dhunshëm që u futën në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill. Abdylfetah...

Abdylfetah Alimi, më shumë se një hero i rëndomtë! Njeriun e bën të madh vepra, jo fjalët.

ShareAbdylfetah Alimi, më shumë se një hero i rëndomtë! Njeriun e bën të madh vepra, jo fjalët. Kreu i LR-PDSH-së Ziadin Sela është në gjendje të qëndrueshme dhe shumë shpejtë do t’i kthehet jetës normale, deklaron zyrtari...

Intervistë me Hafiz Musain: Ramazani është muaji i Kur’anit

Share Intervistoi: Ismail Bardhi Disa vite me radhë kam prezantuar nga një shkrim si hyrje për muajin e Ramazanit. Këtë vit vendosa ta zhvilloj një bisedë të shkurtër me Hafiz Musa Sylejmani – Yüksel, “tash” një hafiz ose hafiz...

Vdes duke lexuar Kuran imami nga Indonezia (VIDEO)

ShareNë një video që është duke qarkulluar shihet një lexues i Kuranit, i cili gjatë këndimit të sures Mulk ka ndërruar jetë. Këtë e ka konfirmuar edhe Mufti Menk, një ligjërues i njohur në Zimbave. Kjo është video(min.2:38″): ShareShpërndaje:TweetPrintEmail

Nënë e bijë në rrugë, shpresojnë që dikush t’ua zgjasë dorën(VIDEO)

ShareFikrete Bajrami dhe e bija e saj nuk kanë ku të jetojnë Para 10 viteve, Fikrete Bajrami erdhi në Shkup për të filluar një jetë të re. Me vajzën 5 vjeçare u ulë në këtë vend dhe priti dikush t’ia zgjasë dorën. Ajo thotë...