10:37 pm - Saturday September 23, 2017

Archive: Shëndeti / Familja / Kronika e Zezë Subscribe to Shëndeti / Familja / Kronika e Zezë

Kur është koha e duhur për kafe?

SharePër shumicën e njerëzve, rituali i pirjes së kafesë është gjëja e parë që e bëjnë pasi të zgjohen në mëngjes. Por, a është kjo koha më mirë për të konsumuar kafenë? Kur bëhet fjalë për kafenë, zonë biologjike...

Dieta perfekte për ata që urrejnë ushtrimet (Uje,limon,kripe)

ShareSë fundmi keni shtuar disa kilogramë dhe dëshironi t’i eliminoni pa bërë ushtrime apo pa ndjekur një dietë? Në dukje mund të jetë e vështirë për t’u arritur, por në fakt ka një mënyrë fantastike për të djegur dhjamin...

Krim në Viti: Babai dyshohet se ka vrarë foshnjën, vdes edhe nëna

SharePolicia e Kosovës njoftoi se arrestuar një person, shtetas i Maqedonisë, pasi i njëjti dyshohet se ka privuar nga jeta viktimën-foshnje e porsalindur. Foshnjën e gjinisë femërore e kishte hedhur në një përroskë-në ujë afër...

Siriania kishte 3 jetimë bëhet “nënë” edhe për 300 jetimë të tjerë

ShareSiriania 35 vjeçare Maxhide Ramadan, krahas fëmijëve të saj ajo është bërë “nënë” edhe për 300 fëmijë të tjerë për të cilët ofron përkujdesje vullnetare në jetimore. Maxhide Ramadan, e cila ka humbur bashkëshortin...

Këto 6 gjëra që nuk duhet t’i mbani asnjëherë në portofol

SharePortofoli është një zbulim interesant. Normalisht, ne nuk do të vendosnim diçka të vlefshme dhe të fituar me vështirësi në një xhep të vogël lëkure, por ne e bëjmë këtë me një portofol. Për këtë arsye, kuletat janë...

Ky prind në Zvicër tregon se si trajtohen atje vajzat me shami… (Foto

ShareZvicra me sa duket vazhdon te jete pioniere per te drejtat e njeriut, duke mos perjashtuar as te drejtat e muslimaneve. Kur eshte fjala per zbatimin e fese, grate dhe vajzat musimane shpeshhere stigmatizohen nga shoqeria, per shkak te mbuleses. Por...

Memedi: Çka po ndodh me shqiptarët në Maqedoni ?! A thua përgjithmonë braktisin vendlindjet e tyre? Destinacioni i egzodit – Gjermania!

ShareÇka po ndodh me shqiptarët në Maqedoni ?! A thua përgjithmonë braktisin vendlindjet e tyre? Destinacioni i egzodit – Gjermania! Autobusi ishte nisur nga Kërçova me disa të rinj shqiptarë, po sa arrinë në Gostivar, të punësuarit...

Çka e shkakton djersitje natën te gratë, burrat dhe fëmijët?

ShareAnkesa për djersitje natën është një nga më të zakonshme të thënë pacientëve në pranim në mjekët e përgjithshëm. Sipas hulumtimeve statistikore, rrit djersitje gjatë gjumit ankohen rreth 40% e njerëzve që kërkojnë trajtim. Shkaqet...