3:49 pm - Wednesday January 17, 2018

Archive: Bota Subscribe to Bota

Njerëzit do t’i shkurtojnë namazet, ndërsa do t’i zgjasin hutbet dhe do t’i vendosin dëshirat e tyre përpara veprave të tyre.

ShareDO TË VJEN NJË KOHË TJETËR Në një rast, Abdullah ibn Mesudi r.a. i tha një njeriu: Ti po jeton në një kohë në të cilën: – Ka pak këndues të Kur’anit (njohës të rregullave të texhvidit), por ka shumë dijetarë të...

Erdogani viziton Serbinë me masa të larta sigurie

ShareVizitën e kryetarit të Turqisë Rexhep Taip Erdogan në Serbi e përcjellin masa të jashtëzakonshme sigurie shkruan sot shtypi beogradas. Erdogani shkon sonte për një vizitë dy ditore në Serbi. Atje ai do të ruhet nga së paku...

“Bukurleximi i Kur’anit është një fushë në vete”

ShareNë Garën Ndërkombëtare të Recitimit të Kur’anit, e cila këtë vit u organizua për herë të 24-të në kryeqytetin e Kroacisë, Zagreb, vendin e parë në kategorinë e bukurleximit të Kur’anit e ka zënë Eljesa Asani, i cili...

Pse për dhunën në Mianmar bota po hesht?

SharePse per dhunen ne Mianmar ka reaguar vetem Erdogan Prej muajsh të tërë, një komunitet pakicë është duke u masakruar sistematikisht nga shteti sovran, në të cilin ai jeton. E si të mos mjaftonte, po i djegin shtëpitë, fshatrat...

Një i krishterë vret vajzën e vet me gurë ngase pranoi Islamin

ShareNjë grup jordanezësh të enjten kanë tentuar të depërtojnë në kishën lokale në provincën Ajlon, duke protestuar kundër vrasjes së vajzës nga ana e babait të saj, ngase vajza kishte përqafuar Islamin, sipas asaj që citon...

Sulmohet një shkollë e vajzave në Pakistan

Share Policia pakistaneze tha se një shpërthim ka ndodhur pranë një shkolle të vajzave pranë qytetit Peshauar, duke plagosur dy zyrtarë të policisë. “Nxënëset nuk janë lënduar”, tha shefi i policisë së Peshauarit, Mohammad...

Hfz.Evzal Sinani merr pjesë në Konferencën e Studentëve të Huaj, pranë Universitetit Jordanian

ShareSot pata kënaqësinë të paraqitem para ndjekësve të Konferencës së Studentëve të Huaj, organizuar nga Këshilli i Studentëve të Huaj pranë Universitetit Jordanian, për të diskutuar rreth të rinjve, ekstremizmit dhe terrorit,...

“IOM”: Emigrantët afrikanë shiten në Libi si skllevër

ShareAfrikanët që përpiqen të shkojnë në Europë shiten në tregje skllevërish në Libi. Alarmi jepet nga Organizata Ndërkombëtare për Migrimin (IOM), sipas së cilës viktimat, pasi kapen nga trafikanët e njerëzve apo milicitë...