Ballina Tregime Amerikani (Emocionale) – Zekerija Rushani

Amerikani (Emocionale) – Zekerija Rushani

31
0
SHPËRNDAJE

Një amerikan u fal në një xhami pastaj u çua në këmbë, e morri mikrofonin dhe e lexoi kaptinën “Fatiha-elhamdulilahinin” por me një lexim të thyer që e kuptonte vetëm ai që e di këtë kaptinë, filloi të qajë dhe doli nga xhamia. Imami i xhamisë i shkoi pas dhe e pyeti pse veproi kështu. Ai tha: unë para dy ditësh e kam pranuar Islamin dhe kam lexuar një libër në të cilin hasa një thënie profetike (hadith) ku Muhammedi a. s. kishte thënë: “Transmetoni nga unë qoftë edhe një ajet.” Unë i di vetëm 7 ajetet e kaptinës “Fatiha” dhe ua përcolla juve. (analizoje mesazhin e ngjarjes).

Përshtati: Zekerija Rushani

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.