SHPËRNDAJE

Një hotel luksoz saudit që shërbeu si qendër e burgimi që nga muaji nëntor për dhjetra princa dhe zyrtarë të lartë të akuzuar për korrupsion është rihapur, edhe pse ishte njoftuar se do të hapej me 14 shkurt.

Stafi i pritjes së Ritz-Carlton, hotelit prestigjioz me pesë yje në Riyad, tha për BBC se hoteli tashmë do të priste mysafirë.

Më shumë se 200 princa, ministra dhe biznesmenë u mbajtën si të burgosur në hetim në këtë hotel dhe hotele të tjera.

Në fund të janarit, zyra e prokurorisë së Arabisë Saudite tha se më shumë se 100 miliardë dollarë ishin gjetur.

Ajo ndoqi vendbanimet financiare të dakorduara me ato që mbaheshin.

Zyra e prokurorit të përgjithshëm tha se 56 vetë ishin ende në hotel në kohën kur u hap për turistët, edhe pse disa raporte thanë se të paraburgosurit e mbetur ishin zhvendosur nga Ritz-Carlton në një burg.

Arrestimet erdhën pas krijimit të një task-force anti-korrupsion të kryesuar nga princi i fuqishëm i kurorës Mohammed bin Salman.

Midis atyre që janë liruar ishin princët me ndikim si investitori miliarder Alwaleed bin Talal, shefi i rrjetit televiziv MBC Waleed al-Ibrahim dhe ish-shefi i gjykatës mbretërore Khalid al-Tuwaijiri.

Raportet e medias sugjeruan se marrëveshja e z. Ibrahim mund të ketë përfshirë pjesën e tij kontrolluese në MBC, kompania më e madhe e medias në Lindjen e Mesme.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.