Ballina Bajrami Cilat janë kushtet që e obligojnë besimtarin për therrje të Kurbanit ?

Cilat janë kushtet që e obligojnë besimtarin për therrje të Kurbanit ?

41
0
SHPËRNDAJE

1. Të jetë musliman.
2. Të mos jetë në udhëtim, sepse udhëtari nuk obligohet.
deri sa është në udhëtim gjatë ditëve të Bajramit.
3. Të ketë mundësi materiale për Kurban.

( Për mundësinë materiale dijetarët kanë dhënë shumë mendime se sa
duhet të jetë ajo. Mendimi më i preferuar është: Që nëse e therr Kurbanin
nuk e dëmton buxhetin e tij,, nuk mbetet keq ai dhe familja e tij në nevojat
e shtëpisë së paku për një javë ose një muaj )

– Për Kurban obligohet edhe fëmia edhe i sëmuari nëse kanë trashëguar
pasuri. Për ata e therr kujdestari i tyre.

Pershtati: Hoxhe Ragmi DESTANI

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.