SHPËRNDAJE

Profeti sal-lAllahu alejhi ue sel-lem ka thene: “Dy njerez qe duhen per hir te Allahut, jane njohur e shoqeruar per hir te Allahut dhe ndahen per hir te Allahut.”

Shejh Iben Uthejmin (Allahu e meshirofte!) ka thene ne lidhje me hadithin e mesiperm: “Kjo tregon se ata qe duhen per hir te Allahut nuk e ndan dashurine e tyre per hir te Allahut ndonje gje nga ceshtjet e dunjase, ata nuk i ndan asgje pervec vdekjes madje nese ndonjeri pre tyre gabon ndaj tjetrit ose nuk ja jep hakun si duhet, kjo nuk i intereson atyre sepse dashuria e tyre eshte per hir te Allahut azze ue xhel-le por e korrigjon gabimin e tij dhe e ben te qarte mengesimin ne dhenien e hakut sepse kjo eshte prej keshilles dhe sinqeritetit te plote.”

Sherh Rijadus Salihin

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.