Ballina Jeta DITËT DHE NETËT E MËDHA NË ISLAM

DITËT DHE NETËT E MËDHA NË ISLAM

7995
1
SHPËRNDAJE

 

Ditët dhe netët e mëdha islame për nga të festuarit dhe përkujtimi i tyre ndahen në tri pjesë:

  1. FESTAT FETARE , këtu kemi dy bajramet.

2. DITËT DHE NETËT ME VLERË QË PREFEROHET
DHE POROSITET ADHURIME NË TO.
Këtu i kemi: Nata e Kadrit – Dita e Arafatit – Nata e 15 e muajit Shaban – Dita e ashures – Nata e regaibit.

3. NGJARJET PËRKUJTIMORE ISLAME.
Këtu kemi vetëm përkujtimin e tyre duke marrë mësime prej tyre, dhe nuk ka ndonjë porosi profetike për ndonjë adhurim.
Këtu i kemi: Ditlindja e Muhamedit a.s. – Israja dhe Miraxhi – Viti i ri islamik – etj.

Përshtati: Ragmi Destani FreskiRinore

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.