SHPËRNDAJE

Fëmijët modernë flenë shumë më pak se prindërit e tyre në të njëjtën moshë. Një studim ka treguar se fëmijët 2-vjeçar sot janë flenë 40 minuta më pak se dy breza më parë. Kjo ndodh sepse prindërit kthehen vonë nga puna dhe duan t’i kushtojnë më shumë kohë fëmijës.

Mendoni për këtë: kur të gjithë anëtarët e familjes tuaj të kthehen në shtëpi, hani darkë, bëni punët e shtëpisë dhe kështu me radhë, ndërsa vendosja e fëmijës në gjumë mund të jetë një prioritet i ulët.

Dhe shumë në këtë situatë kanë tendencë të heqin dorë nga një sy gjumë pasdite, duke shpresuar që do të shmangin betejat me gjumin natën.

“Por kjo është – çmenduri, një gabim i madh”, – thonë studiuesit sepse kur fëmijët janë shumë të lodhur, nuk janë në gjendje të bien në gjumë.

Gabim: ëndërr në lëvizje

Shumë nëna dhe baballarë mbyllin sytë si një kurth për të vënë fëmijët në gjumë gjatë ditës. Nëse një fëmijë gjithmonë fle në lëvizje – ose në makinë – është si në një ëndërr dhe bën gjumë sipërfaqësor.

Shpërqendrimi i vëmendjes

Fëmija nuk fle? Gabimet që bëjnë prindërit
Fëmijët modernë flenë shumë më pak se prindërit e tyre në të njëjtën moshë. Një studim ka treguar se fëmijët 2-vjeçar sot janë flenë 40 minuta më pak se dy breza më parë. Kjo ndodh sepse prindërit kthehen vonë nga puna dhe duan t’i kushtojnë më shumë kohë fëmijës.

Mendoni për këtë: kur të gjithë anëtarët e familjes tuaj të kthehen në shtëpi, hani darkë, bëni punët e shtëpisë dhe kështu me radhë, ndërsa vendosja e fëmijës në gjumë mund të jetë një prioritet i ulët.

Dhe shumë në këtë situatë kanë tendencë të heqin dorë nga një sy gjumë pasdite, duke shpresuar që do të shmangin betejat me gjumin natën.

“Por kjo është – çmenduri, një gabim i madh”, – thonë studiuesit sepse kur fëmijët janë shumë të lodhur, nuk janë në gjendje të bien në gjumë.

1-223

Gabim: ëndërr në lëvizje

Shumë nëna dhe baballarë mbyllin sytë si një kurth për të vënë fëmijët në gjumë gjatë ditës. Nëse një fëmijë gjithmonë fle në lëvizje – ose në makinë – është si në një ëndërr dhe bën gjumë sipërfaqësor.

Shpërqendrimi i vëmendjes

Shumë prindër, për të vënë në gjumë fëmijët përdorin lodrat, muzikën, telefonin celular. Por, lodrat, me zë dhe dritat e tyre, shkëpusin fëmijën nga të menduarit në lidhje me ëndrrën. Kjo është një humbje që mund të prishë disponimin dhe sjelljen e tyre për të gjithë ditën.

Shkelja e gjumit ritual

Ritualet që përbëhen nga një dush, libra, dhe një ninullë janë aq të nevojshme. Formimi i konventave në sjellje, janë të rëndësishme sepse fëmija do të kuptojë se kur është koha për të shkuar në shtrat

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.