SHPËRNDAJE

Shërbimi ajror Qantas është një ndër një linjat ajrore që operojnë në rrugë të tilla ndërkontinentale me distancë të largët.

Këtu janë disa nga fluturimet më të gjata të botës:

Nga Auckland në Doha – 17 orë 40 min

Qatar Airëays Flight 921 aktualisht është udhëtimi më i gjatë komercial në botë, duke fluturuar mbi 14.500 kilometra nga Zelanda e Re në Katar për gati 18 orë në linjat ajrore të Boeing 777.

Nga Auckland në Dubai – 17 orë 20 min

Auckland është gjithashtu origjina e fluturimit ajror të Emirateve 449, me Airbus A380 superjumbos që udhëtojnë 14.200 km në 17 orë e gjysmë në Dubai.

Nga Perth në Londër – 17 orë 20 min

Shërbimi i ri i Qantas është lidhja e parë e rregullt midis Australisë dhe Evropës, me avionët Boeing 787 të linjës ajrore që lidh Perthin dhe Londrën në pak më shumë se 17 orë. Rruga prej 14,500 km është pjesë e planeve ambicioze të linjës ajrore për të lidhur Evropën me aeroportet në bregun lindor të Australisë, pasi avioni i ri dhe më i efektshëm bëhet i disponueshëm.

Nga Los Angeles në Singapor – 17 orë 20 min

United Airlines nisi shërbimin e tij që lidh aeroportin LAX të Los Anxhelosit në Singapor duke përdorur 787 vitin e kaluar, duke thënë se lidhja prej 14.100 kilometrash do të ishte fluturimi më i gjatë direkt në aspektin e distancës – nga Shtetet e Bashkuara deri te kudo në botë.

Nga Hjuston në Sydney – 17 orë 30 min

787 United gjithashtu lidhin Hjustonin në SHBA jugore në Australi, duke kaluar 13,800 km në rreth 17 orë e gjysmë.

Singapori në Nju Jork – 19 orë

Fluturimet më të gjata që operojnë sot janë të larg në krahasim me Singapor Airlines Flight 22. Transportuesi fluturoi linjat ajrore Airbus A340 nga shteti i qytetit në aeroportin Newark të Nju Jorkut – një udhëtim mbi 15.000 kilometra – nga 2004 deri 2013, kur shërbimi u pezullua për të ulur shpenzimet. Por linja ajrore planifikon të rinisë fluturimet, duke përdorur versionin ultra-të gjatë të Airbus A350.

Na shkruani:
info@freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.