Ballina Hajj Imam Ebu Hanifeja r.a. ka kryer Haxhxhin 55 here! A e dini...

Imam Ebu Hanifeja r.a. ka kryer Haxhxhin 55 here! A e dini pse?

42
0
SHPËRNDAJE

Imam Ebu Hanifeja r.a. (699-767 m) ka kryer Haxhxhin 55 here!
A e dini pse?haxhxh 2014
Sepse ne kohen e Haxhxhit, ne ate kohe tuboheshin dijetaret me te medhenj nga e gjithe bota Islame. Edhe pse jetonte ne Kufa-Irak, kjo largesi nuk e pengoi kurre sepse DITURIA ishte ne pyetje.
Ishte e vetmja menyre per t’i takuar dhe per te perfituar nga dija e tyre.
Ai morri mesim nga 4000 dijetare, prej tyre 7 ishin as’hab (shok te Pejgamberit a.s.), 93 ishin tabiine (shok te as’habeve te Pejgamberit a.s.) kurse te tjeret ishin shok te tabiineve. (gjenerata e trete).
Pa sakrifica, nuk ka as dituri e as prosperitet.

 Zekerija Rushani

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.