Ballina Jeta Izet Zeqiri, kandidat i vetëm shqiptar për anëtar në ASHAM

Izet Zeqiri, kandidat i vetëm shqiptar për anëtar në ASHAM

34
0
SHPËRNDAJE

Në konkursin e fundit të  Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM) që parashikon pranimin e akademikëve me korrespodencë, nga 24 kandidatë kanë konkuruar edhe 7 shqiptarë që garojnë për titullin akademik. Në fushën e shkencave shoqërore kanë konkurruar prof.dr. Avzi Musatfa, prof.dr. Izet Zeqiri, prof.dr. Fatmire Lumani, prof.dr. Hasan Jashari, prof.dr. Veton Latifi, për shkencat teknike prof.dr. Zamir Dika dhe për shkencat linguistike prof.dr. Qemal Murati.

image

Nga vlerësimi i kandidatëve dhe votimi për antarë korespodentë të ASHAM në departamentet ku kanë konkuruar shqiptarët kandidat i vetëm që ka marë dritë jeshile për kuvendim ASHAM është prof.dr.Izet Zeqiri nga departamenti i shkencave sociale kurse kandidatët tjerë shqiptarë në departamentet tjera nuk kanë marë vlerësimin për procedurë të mëtutjeshme. Zeqiri konsiderohet si një ndër ekonomistët më të mirë në Maqedoni.

© 2015, FRESKIRINORE. All rights reserved.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.