Ballina Hajj Ja sa milion haxhinjë pret këtë vit Arabia Saudite….

Ja sa milion haxhinjë pret këtë vit Arabia Saudite….

40
0
SHPËRNDAJE

Komisioni u mblodh nën kryesimin e emirit të Mekës princit Khalid al-Faisal, ku janë paraqitur raporte të ndryshme për aranzhimin e pritjes të mysafirëve të Allahut.

Komisioni saudit për haxh ka bërë të ditur se këtë vit pret 1,5 milionë haxhinjë nga brenda dhe jashtë vendit.

Në takim morën pjesë përfaqësues të agjencive të shumta publike dhe private të përfshira në ofrimin e shërbimeve për haxhinjët, duke diskutuar çështje të ndryshme në lidhje me haxhin.
Këtë vit, më shumë se 23.000 punëtorë janë përgjegjës për mirëmbajtjen e pastërtisë në Meke dhe vendet e shenjta.

Grupi i parë i haxhinjëve këtë vit mbërriti të enjten, më 04.08. në Xhidde dhe Medine nga nënkontinenti indian. Haxhinjët e parë erdhën nga Nju Delhi, në Aeroportin Ndërkombëtarë Princi Muhamed në Medine.
Më pas erdhën haxhinjën e Pakistanit, derisa haxhinjët e parë në Aeroportin Ndërkombëtar Mbreti Abdulaziz në Xhiddah erdhën nga Daka, Bangladesh.

Gjithsej 143,370 haxhinjë nga Pakistani dhe 136,020 haxhinjë nga India do të kryejnë haxhin këtë vit. Grupi i parë i haxhinjëve nga vendet jo-arabe afrikane mbërriti të shtunën në Aeroportin Ndërkombëtar në Xhidde nga Afrika e Jugut.

Këtë vit, 1,000 palestinezë, do të kryejnë haxhin si mysafirë të Mbretit Selman.

Më shumë se 7,000 punëtorë nga 27 agjencione qeveritare dhe private janë përfshirë në zbatimin e haxhit, gjatë 75 ditëve të sezonit të Haxhit. Sipas planit, ardhja e haxhinjëve pritet nga 4 gushti deri në 5 shtator, ndërsa largimi i tyre nga 17 shtatori deri më 16 tetor.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.