Ballina Dita e Xhuma-Project Jeta pas vdekjes/VIDEO/Afet ef. Beadini

Jeta pas vdekjes/VIDEO/Afet ef. Beadini

41
0
SHPËRNDAJE

Veni re, varri nuk është vetëm se ajo gropa që e shihni ju me sytë e juaj. Gropa është vetëm pamja e jashtme a tij dhe një formë e caktuar që e shofim me sy. Në realitet varri është emri i Alem el-berzah (Jeta ne berzah).

Njerëzit edhe në këtë botë ndahen. Punëtori merr pushim nga puna dhe kthehet për të qëndruar me familjen e tijë. Pasi i mbaron pushimi ai përsëri kthehet në vendin e punës dhe kështu përsëri ndahet nga familja e tijë, ja dhe kjo është një ndarje. Ndërsa në jeten e berzahut, bashkimit me të afërmit nuk i vjen fundi kurnjëherë. Aty ka rehati mbi rehati. Problemi pra qëndron në atë që njerëzit kanë kuptim të gabuar për vdekjen, gjë që rezulton me një frikë të paarsyeshme, ndërkaq që vdekja është një urë kalimi, pas së cilës njeriu do ta takoj Allahun e lartësuar. E a ka diçka më të mirë se sa ta takosh Allahun e lartësuar? Mu për këtë arsye dashamirët e Allahut e presin vdekjen. Pyetni ata për realitetin e vdekjes. Në një hadith të Resulullahut a.s thuhet: Vdekja është dhuratë për besimtarin.


VIDEO LIGJERATA E XHUMASE / AFET ef. BEADINI

5. 

Projekti realizohet ne Xhamine HAMZA Doberdoll, ligjeron imami i xhamise Afet ef.BEADINI

Njohuri per boten tjeter, pjesa 1,2,3 dhe 4(click)

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.