SHPËRNDAJE

Njerëzit kanë punuar për të njohur natyrën e tyre për shekuj, por në fund, ne ende nuk dimë gjithçka për veten.

Shkencëtarët zbulojnë sekrete të reja rreth trupit njerëzor pothuajse çdo ditë, por nuk kanë zbuluar të gjitha detajet rreth trupave tanë.

Këtu janë disa nga ato gjëra që mund të duken të pabesueshme për ju, por janë ato të sakta.

Stomaku
Barku ynë përmban acid që lehtë mund të shpërbëjë një thikë rroje. Ju lutemi të jeni të vetëdijshëm se nuk keni nevojë të provoni këtë.

Veshje e guaskës
Kjo është shtresa e sipërme (e jashtme) e lëkurës sonë e cila rigjenerohet çdo 2-4 javë. Në një vit të plotë, humbim rreth 700 gramë të lëkurës.

Eshtrat
A mund të imagjinoni fuqinë e kockave tuaja? Ata janë kaq të fuqishëm sa mund të përballojnë ngarkesën e mbi 16,000 njerëzve që qëndrojnë mbi ta.

Ngjyrat e syve
Ndërsa rritemi, ngjyra e syve tanë ndryshon gjithashtu. Por, nëse vini re se ngjyra e syve tuaj ndryshon në një moshë të re atëherë kjo është një tregues i disa sëmundjeve, dhe duhet të vizitoni menjëherë mjekun.

Flokët
Imagjinoni se çfarë do të ndodhë me flokët tuaj me 12 ton peshë? Çuditërisht, qimet e njeriut janë mjaft të forta për të mbajtur peshën e dy elefantëve.

Mbijetesa
Mbijetesa nuk do të thotë vetëm të hahet gjatë gjithë kohës, por kërkohet edhe sasia e nevojshme e gjumit. Ju mund të jetoni për tre javë pa ushqim, por do të vdisni pas 11 ditësh pa gjumë.

Gishti i vogël
Madje edhe gjërat e vogla mund të kenë shumë forcë dhe e njëjta gjë është e vërtetë me gishtin tonë pinky. Ju mund ta neglizhoni atë si një gisht të vogël, por nëse e humbni atëherë forca 50% e dorës tuaj do të humbet gjithashtu.

Muskuj të fortë
Nëse mendoni se muskujt më të fortë në trupin tonë janë biceps ose muskujt e këmbëve, atëherë le të themi se janë muskujt e nofulles të quajtur masseter, i cili është më i forti.

Gjaku
Ju do të habiteni kur të dini se trupi ynë përmban 60.000 milje enë gjaku.

Sytë e rrallë
A keni parë njerëz me sy të kuq apo vjollcë? Njerëz të tillë nuk kanë pigment në sy, për shkak të të cilave drita reflektohet në sy dhe paraqitet ajo ngjyrë e rrallë.

Gishtat dhe gjuha
Disa prej jush mund të kenë aftësinë për të përkulur gjuhën në mënyra të ndryshme dhe për të kapërcyer gishtat që të tjerët nuk mund ta bëjnë. Vetëm të jeni të vetëdijshëm se kjo nuk është e rregulluar nga aftësia, por nga gjenetika.

Na shkruani:
info@freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.