Ballina Shëndeti Këto janë shtatë organet “e panevojshme” pa të cilat mund të jetoni...

Këto janë shtatë organet “e panevojshme” pa të cilat mund të jetoni normalisht!

521
0
SHPËRNDAJE
NA SHKRUANI NË: info@freskirinore.com

Kur dhuroni një gjilëprë gjak trupi i njeriut humbet rreth 3.5 trilion qeliza të kuqe të gjakut, por trupi i zëvendëson shumë shpejt ato. Ju mund të humbisni edhe një pjesë të madhe të organeve e sërish të jetoni pa to. Më poshtë do të lexoni listën për organet “jo-jetësore” pa të cilat mund të jetoni krejt normalisht.

  1. Shpretka

Ky organ është i vendosur në anën e majtë të barkut nën brinjë. Ajo filtron gjakun dhe ndihmon organizmin të luftojë infeksionet, megjithatë nuk është një organ jetik për njeriun. Këshillohet ta hiqni në rast se është e dhjamosur apo vuani nga sëmundjet kronike.

2. Bajamet

Edhe pse funskioni kryesor i bajameve është të mbrojnë rrugët e frymëmarrjes nga infeksionet bakteriale, jo domosdoshmërisht keni nevojë për to. Janë të shumtë mjekët që këshillojnë heqjen e tyre, sidomos nëse vuani vazhdimisht prej infeksioneve të frymëmarrjes.

3. Fshikëza e tëmthit

Fshikëza e tëmthit është një organ i vogël në formën e dardhës që shërben si rezervuar për bilen (lëngun e tëmthit) që prodhohet në mëlçi. Edhe pse luan një rol të rëndësishëm në procesin e tretjes së ushqimit, prania e saj nuk është e domosdoshme për mirëfunksionimin e aktivitetit metabolik.

4. Stomaku

Stomaku kryen katër funksione kryesore: tretje mekanike, tretje kimike dhe pastaj përthithjen e lëndëve ushqyese dhe sekretimin. Mund t’ju duket e pazakontë, por janë të shumë njerëzit që mund të jetojnë edhe pa stomak. Nëse vuani nga kanceri i këtij të fundit jeni të detyruar ta hiqni nëpërmjet një procedure kirurgjike të quajtur gastrektomi. Pas kësaj ndërhyrjeje bëhet një lidhje e ekzofagut me zorrën e hollë. Pacientët që kanë hequr stomakun duhet të ndryshojnë zakonet e ngrënies dhe të hanë në mënyrë të moderuar.

5. Veshka

Askush nuk mund të mohojë rëndësinë jetike të veshkave. Ato janë dy organe vitale që filtrojnë gjakun dhe toksinat e tjera, prodhojnë urinën dhe ndihmojnë në shumë procese metabolike. Megjithatë ju mund të jetoni për një kohë të gjatë dhe në mënyrë të shëndetshme edhe me një, pasi ajo arrin të përpunojë mbetjet në mënyrë efektive me vetëm një veshkë.

6. Organet riprodhuese

Heqja e testikujve apo uterusit është e domosdoshme në qoftë se jeni të prekur nga kanceri që zhvillojnë këto dy organe. Por, ndryshe nga ç’mund ta mendoni ajo nuk ndikoni në ecurinë e përgjithshme shëndetësore.

7. Apandesiti

Gabimi më i madh që bëni kur i referoheni këtij organi është piëkrisht emri apandesiti, kur në të vërtetë ky është emri i inflamacionit të një organi të quajtur në latinisht appendix vermiformis. Appendix vermiformis është një tub i ngushtë që varet në fund të zorrës së trashë, i cili ndikon në procesin e tretjes. Heqja e tij është e këshillueshme në rast inflamacioni apo infeksioni bakterial.

NA SHKRUANI NË:
info@freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.