Ballina Kuriozitete “Kodra, shpella e mjaltit” – Zekerija Rushani

“Kodra, shpella e mjaltit” – Zekerija Rushani

61
0
SHPËRNDAJE

image

“Kodra, shpella e mjaltit”
Zbulohet nje “lum” apo shpelle e mbushur me mjalte te paster qe gjendet ne nje koder ne Jemen.
Kete shpelle te mbushur perplote me mjalte, e zbuluan banoret e qytetit te Hadramawtit.
Kete mrekulli e ka transmetuar edhe rrjeti televiziv “MBC” i cili pohon per befasine e banoreve te lugines Dauan. Tani kjo shpelle eshte bere vendi me atraktiv i cili per cdo dite vizitohet nga turiste te shumte.
Edhe kesaj radhe vertetohen fjalet dhe mrekullite kur’anore sidomos per inspirimin apo instinktin qe bleta e pranoi nga Krijusi i qiejve dhe i tokes i cili i tha bletes:
“Zoti yt i dha instinkt bletës: “Ndërto shtëpi nëpër kodra (male), nëpër drunj (pemë) dhe nëpër kulmet që ata (njerëzit) i ndërtojnë.” (Kur’an/En Nahl: 68)

Nga arabishtja: Zekerija Rushani

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.