SHPËRNDAJE

Një tregim motivues dhe shumë pozitiv nga një lektyrë e klasës së pestë.

Rrugës një luan e ka takuar një bubrec dhe e pyet:

Ku je nisur o bubrec?
Rrugës për në haxh? – ia kthen bubreci.
Si ka mundësi të nisesh në këtë rrugë të gjatë përderisa ti je shumë i vogël, jetën e ke të shkurtë, je shumë i ngadalshëm, kurse hapi yt ska si të bëhet më i shkurtë!

Bubreci me plot krenari ia ktheu: ” Unë jam mbështetur në zellin tim duke caktuar një qëllim dhe nëse vdes të paktën do të thonë se kam vdekur rrugës për në haxh! Kurse ti mbështetesh në fuqinë dhe shpejtësinë tënde duke pasur të vetmin qëllim mishin e njomë të dobtëve dhe të pambrojturve!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.