SHPËRNDAJE

Seriali i njohur amerikan “Grey’s Anatomy” ka thyer rekordet e shikueshmërisë në ekranet amerikane dhe në botë, për shkak se ka trajtuar sfidat dhe të papriturat që e shoqërojnë profesoinin e mjekut.

Në vazhdën e sulmeve raciste dhe fetare që janë përhapur së fundmi, ka dalur në pah një sekuencë nga njëri nga eposidët e “Grey’s Anatomy”, ku doktoresha myslimane, me shami (Dr. Qadri) heq shaminë për të ndalur gjakun e pacientit që e kishte nën përcjellje.

Sado që veprimi i saj mund të keqkuptohet, vepra e shpëtimit të njerëzve nuk krahasohet me asnjë veprim tjetër. Ky është vetëm një rast i izoluar ku muslimant paraqiten në rolin e heronjve.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.