Ballina Jeta Kur u vjen lajmi njerezve per vdekjen e te afermit, kane si...

Kur u vjen lajmi njerezve per vdekjen e te afermit, kane si detyre t’i veprojne dy gjera kryesore:

39
0
SHPËRNDAJE

Per ata qe u ka vdekur ndonje familjar, kujtone se e rendesishme eshte te vdiset ne besim, se kjo bote ka nje afat, se ne kemi nje afat. Secili do te vdese. Mos u zhyt ne dhimbje, por lute Allahun per te.


Shejkh Albani rahimehullah thote:
“Kur u vjen lajmi njerezve per vdekjen e te afermit, kane si detyre t’i veprojne dy gjera kryesore:
-te durojne dhe te kenaqen me caktimin e Allahut,
-te thone ‘inne lil-lehi ue inne ilejhi raxhiun (Te Allahut jemi dhe tek Ai do te kthehemi).

Pas kesaj te thuhet (jo bashkerisht) kjo lutje: “O Allah, me shperble per fatkqesine time dhe ma zevendeso me dicka me te mire sesa ajo (Allahumme xhurhi fi musibeti ue hlufli hajren minha).”

📚 Ritet e xhenazes.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.