Ballina Ligjërata Lufta e Bedrit, Hudbeja e Xhumasë në Xhaminë e f.Ropalc (VIDEO)

Lufta e Bedrit, Hudbeja e Xhumasë në Xhaminë e f.Ropalc (VIDEO)

42
0
SHPËRNDAJE

Video inçizimi u realizua nga stafi i portalit freskirinore, në Xhaminë e fshatit Ropalc Kumanovë, ligjerues takuam Hoxhë molla Nazmi Jashari.
Kjo betejë quhet edhe dita e Furkanit, dita ku u nda  e drejta nga e gabuara, ditë kur për herë të parë muslimanët luftuan me jo muslimanët. Provokimet e pandërprera të kurejshëve vazhdonin ngase ata bëheshin më të fuqishëm dhe me pasurinë e muslimanëve i luftonin ata. Ata pritshin momentin e parë që të hakmerren për këtë gjë. Kështu, një ditë muslimanët dëgjuan se Ebu Sufjani, njëri nga prijësit e kurejshëve po kthehej me një karvan të mallrave  me një mijë deve prej Sirie,  i cili kishte bërë tregti me pasurinë e muslimanëve, që e kishin lënë në Meke . Këtu duhet të përmendim se, kthimi i pasurisë së tyre të mbetur në Meke, nuk ishte arsyeja e vetme për ta sulmuar karvanin. Muslimanët nuk mendonin se ata thjesht duhet të mbesin të sigurt në Medinë; ata dëshironin ta përhapin porosinë e Islamit. Prandaj, menduan se mënyra e vetme dhe më e mirë për t’i detyruar kurejshët që ta kuptojnë këtë, është sulmi mbi atë që më së shumti e çmojnë – pra mbi karvanin. Muslimanët u tubuan dhe i thanë Pejgamberit a.s.: “O i dërguari i Zotit,  tash ka ardhur momenti i duhur  që t’i kthejnë prapë disa nga humbjet tona, të hakmerremi.“ 

Kliko KËTU nëse nuk hapet Videoja, pas 30sec video hapet me kualitet HD.

Video inçizimi u realizua nga stafi i portalit freskirinore, në Xhaminë e fshatit Ropalc Kumanovë, ligjerues takuam Hoxhë molla Nazmi Jashari.

Video inçizimi: Mevludin.A
Realizoi: FreskiRinore ©2015

® Mos i bëj vetëm ‘LIKE’ këtij postimi por SHPËRNDAJE pasi dikush mund të ketë nevojë ta lexoje sot!

Të gjitha të drejtat e rezervuara © freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.