Ballina Bajrami NAMAZI I XHUMASË NË DITËN E BAJRAMIT

NAMAZI I XHUMASË NË DITËN E BAJRAMIT

53
0
SHPËRNDAJE

NAMAZI I XHUMASË NË DITËN E BAJRAMIT

Nëse i bie dita e Bajramit në ditën e xhuma:
Sipas Medhhebit Hanefij dhe Medhhebit Malikij, patjetër duhet të falet namazi i xhumasë, sepse nuk e zëvendëson namazi i Bajramit namazin e xhumasë.
Medhhebi i Shafive gjithashtu e Obligon namazin e xhumasë në ditën e bajramit, në përjashtim të atyre që banojnë në periferi 
( malësi ) larg xhamisë.
Kurse Medhhebi Hanbeli, e lejon mosfaljen e namazit të xhumasë atyre që e kanë falë namazin e Bajramit, por edhe ata e thonë se falja e xhumasë është më e preferuar…

Përshtati nga arabishtja R. Destani

® Mos i bëj vetëm ‘LIKE’ këtij postimi por SHPËRNDAJE pasi dikush mund të ketë nevojë ta lexoje sot!

Të gjitha të drejtat e rezervuara © freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.