Ballina Artikuj Ne JAPONI…shkollim sipas metodave pejgamberike…!

Ne JAPONI…shkollim sipas metodave pejgamberike…!

48
0
SHPËRNDAJE

nxensetNe shkollat japonese nxenesit nuk i nenshtrohen asnje provimi por edhe nuk vleresohen as edhe me nota derisa te arrine ne kl. e IV, dmth derisa ti mbushin 10 vjet.
Qellimi eshte qe gjate 3 viteve te para te shkolles fillore nxenesi te arrije te njohe elementet baze te personalitetit te tij, ta formoje ate, te forcoje karakterin, edukaten dhe uni-n e tij si japonez.
Po, kjo eshte ajo qe na duhet te gjitheve: Edukimi para mesimit!
Kjo metode ma kujton metoden e shkelqyer Pejgamberike e cila ka te beje me namazin. Kur femijet tuaj t’i mbushin 7-te vjet urdheroni te falin namaz ndersa kur t’i mbushin 10 vjet urdheroni me seriozitetin me te madh te falin namazin qe dmth. 3 vite do t’i mjaftonin femiut musliman te formoje nje personalitet feminor-islam dhe ne moshen 10 vjecare do te filloje me praktikimin e Islamit duke qene i vetedijshem se me cka eshte obliguar nga Krijuesi. Kishte shume te drejte hoxha i paharruar, mulla Jakup Hasipi kur thoshte se…”perendimi eshte duke i ngrene dardhat tona…(All-llahu ia falte Xhennetul-Firdawsin).

Nga: Zekerija Rushani

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.