Ballina Jeta “Nëse një rob i Allahut mban një ligjerat, Allahu sigurisht do ta...

“Nëse një rob i Allahut mban një ligjerat, Allahu sigurisht do ta pyet për motivin e tij dhe synimin e tij.”

21
0
SHPËRNDAJE

Hasan el-Basriu [rahimahullah] transmeton se i Dërguari i Allahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:

“Nëse një rob i Allahut mban një ligjerat, Allahu sigurisht do ta pyet për motivin e tij dhe synimin e tij.”

image

Xhaferi tha:

“Kur Malik ibn Dinar [rahimahullah] e tregonte këtë hadith, ai qau derisa zëri i tij ishte i dobët dhe pastaj ai thonte. “Njerëzit mendojnë se sytë e mi ndriçojn (më jep kënaqësi), sepse unë ligjeroj për ju, por unë e di se Allahu i Plotfuqishëm në Ditën e Gjykimit do të më pyet me të vërtetë: “Cili ishte qëllimi ytë që ke folë para njerëzve”?

[Bejhekiu, Shuab ul-Iman]

Përshtati: M.Maturidi.H

® Mos i bëj vetëm ‘LIKE’ këtij postimi por SHPËRNDAJE pasi dikush mund të ketë nevojë ta lexoje sot!

Të gjitha të drejtat e rezervuara © freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.