Ballina Bajrami Nijeti i Kurbanit, a duhet të bëhet, si dhe kur duhet të...

Nijeti i Kurbanit, a duhet të bëhet, si dhe kur duhet të bëhet ?

479
0
SHPËRNDAJE

image

Nijeti i çdo adhurimi mjafton me mendje dhe me zemër, kurse gjuha e argumenton atë që është në zemër.
Nijeti i kurbanit është kusht; që të përcaktohet lloji i Kurbanit, dhe për kend po therret.
Koha e nijetit është kur të therret kurbani, kurse mënyra është:
“O Allah ky është prej Teje dhe për Ty.Vendosa ta e therri këtë kurban për mua dhe familjen time”.

Shkruan: hoxhë Ragmi Destani

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.