SHPËRNDAJE

Na tregon Imam Muhamed Zahid El-Kevtheri ne vepren e tij en-Nuketut Tarife ne parathenien e tij nje ngjarje qe e kishte perjetuar vete, e cila eshte shume e gjate, por te cekim diçka qe eshte shum e rendesishme:

“Nje dite isha ne shtepi dhe trokiti dikush ne dere e hapa deren, ishte dikush qe tha une jam nga Maghrebi, ai erdh per te me njoftuar dhe hyri mbrenda, pasi i dham Selam Kelam njeri tjetrit me tha mua: ‘Une e kam pasuar Medhhebin Maliki dhe tarikatin hixhani, Allahu me udhezoj dhe u largova nga Medhhebi dhe Tarikati, dhe tash e pasoj Hadithin, Elhamdulilah. Une udhetoj tek Muhadithet, dhe njoftohem me ta, ne kete rajon me jeni permendur mua, dhe une e kam verejtur se ju jeni nga Anatolia dhe Anatolet nuk kane shum lidhje me Hadithe. Une kam ardhur per te ju njoftuar.’ Mir se erdhe i thash musafirit. Por pse mendoni ju keshtu? Po ne, ne Anatoli jemi Hanefi, por edhe ne e pasojm hadithin, secili medhheb e pason hadithin, hakk-Medhhebet e pasojn Hadithin. Kur une ja thash kete ai ishte i habitur, dhe tha; ‘Po te tjeret ne i njohim, por ju Hanefijt nuk keni shum lidhje me hadithe, ju pasoni me shum me krahasime.’ Kur e pashe se gjeja eshte serioze, i thash une;

E bejme shkurt me thuani nje gjykim prej njerit nga kater Medhhebet dhe une te tregoi burimin e hadithit.”

Ky ishte imami jon Shejhul Islam Muhamed Zahid El-Kevtheri, Allahu e meshirofte.

M.M.H / FRESKIRINORE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.