Ballina Jeta Njeriu i biznesit dhe shitësi i gazetës (mirësjellja në raport me të...

Njeriu i biznesit dhe shitësi i gazetës (mirësjellja në raport me të tjerët)

55
0
SHPËRNDAJE
An Indian newspaper vendor ties newspapers on his bicycle early in the morning at the old city area of New Delhi, India, Friday, Feb. 27, 2015. Old Delhi despite of being extremely crowded and dilapidated still serves as the symbolic heart of the city. (AP Photo/Bernat Armangue)

Një njeri i biznesit ishte duke ecur me një mik të vetin…Ndalet pranë vendshitjes ku çdo herë e blente gazetën…Njeriu e përshëndet shitësin duke i thënë ‘mirëdita’ me buzëqeshje. Ndërsa shitësi duke u vërenjtur edhe më tepër ia ofron gazetën me vrazhdësi…

Duke u ndarë prej atje njeriu në fjalë sërish i buzëqeshur e përshëndet dhe i uron ditë të mbarë…

Shoku i tij me habi i thotë ‘Mos vallë shitësi gjithnjë është me sjellje të vrazhdë ndaj teje?’… ‘Po thotë për fat të keq…’ I përgjigjet mikut të tij…’Mirë pra ti ende vazhdon që gjithnjë të sillesh ndaj tij me mirësjellje dhe xhentilesë?’ Dhe ai i thotë që po…E pse derisa ai sillet keq me ty, ti ende vazhdon me inat që të jesh i mirë në raport me të?’ Tregtari i përgjigjet mikut të tij duke u buzëqeshur:
‘Nuk lejoj dot që qëndrimi i tij të ndikoj qëndrimin dhe pozicionimin tim…’
‘Nëse do sillesha sikur ai, atëherë sjelljen time do e përcaktonte ai.’
‘Nëse ai zgjedh që të jetë jo i lumtur, për të ndryshu këtë vetëm ai mund të zgjedh.’
Vetëm se diçka është e sigurtë se…’ ‘Si ndjehem dhe se si do sillem nuk vendos kush tjetër për ate unë marr vendim…’
Me shpresë që çdonjëri të inspirohet për mirësjellje në raport me të tjerët.!

Dr.Musa Musai| Freskirinore

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.