Ballina Artikuj Njeriu i devotshëm dhe Harun er-Reshidin, halifi i muslimanëve

Njeriu i devotshëm dhe Harun er-Reshidin, halifi i muslimanëve

53
0
SHPËRNDAJE

Një njeri i devotshëm e ka vërejtur Harun er-Reshidin, halifin e muslimanëve, në ditën e Arafatit gjatë haxhit, se si ka qëndruar në këmbë, pa e mbuluar kokën dhe këmbëzbathur në nxehtësinë e rërës shkretinore duke thënë:
O Zoti im! Ti je Ti, e unë jam unë! Nga cilësitë e mia është që çdo ditë të gaboj ndaj Teje, ndërsa nga cilësitë e Tua është që gjithmonë të më kthesh me falje dhe mëshirë!
Me të dëgjuar këto fjalë njeriu i devotshëm tha:
“O njerëz, shikoni devotshmërinë dhe përultësinë e qeverisësit të fuqishëm të tokës, para Qeverisësit të Fuqishëm të Qiellit!/freskirinore

Përshtati:Sehad Miftari

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.