Ballina Jeta O i Dërguari i Allahut! Filanja ngrihet e falet natën (namaz nate)...

O i Dërguari i Allahut! Filanja ngrihet e falet natën (namaz nate) por i lëndon komshinjtë e saj me gjuhën e saj.

46
0
SHPËRNDAJE

Ebu Hurejra r.a. transmeton:
Pejgamberit a.s. i thane:
“O i Dërguari i Allahut!
Filanja ngrihet e falet natën (namaz nate) dhe agjëron gjatë ditës dhe jep sadaka shumë, por i lëndon komshinjtë e saj me gjuhën e saj.”
Muhammedi a.s. tha:
“Ska hajr në të. Ajo është prej banoreve të zjarrit.”
Thanë: “Filanja (tjeter person) fal vetem namazet farze, e jep sadaka shumë pak dhe nuk i bën dëm askujt.”
Muhammedi a.s. tha: “Ajo është prej banoreve te Xhennetit.”
(Trasmetojnë: Ahmedi, Bezari, Hakimi dhe Ibn Hibbani ne Sahihun e tij.)

Përshtati: ZEKERIJA RUSHANI / FRESKIRINOREzekerija

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.