Ballina Jeta Pema e Zekkumit do të jetë ushqim i gjynahqarit(FOTO)

Pema e Zekkumit do të jetë ushqim i gjynahqarit(FOTO)

98
0
SHPËRNDAJE

Kjo është pema e Zekumit që rritet në pjesën veriore të gadishullit arabik dhe për këtë pemë Allahu i madhëruar thotë në Kuran:

“Pema e Zekkumit
do të jetë ushqim i gjynahqarit.
Si tunxh i shkrirë ajo do të vlojë në barkun e tij,
ashtu si vlon uji i nxehtë.” (Ed-Duhan: 43 – 46)
dhe:
“A është më e mirë kjo gjendje apo pema e zekumit?
Ne e kemi bërë atë si mundim për keqbërësit.
Njëmend, kjo pemë del nga fundi i Zjarrit flakërues
dhe frutet e saj janë si kokat e djajve.
Me të vërtetë, ata do ta hanë këtë frut dhe me të do ta
mbushin barkun.” (Es-Safat: 62 – 66)

image

image

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.