SHPËRNDAJE

Shtimi në peshë gjatë ciklit menstrual është diçka që femrat nuk mund ta imagjinojnë. Por, secila nga femrat gjatë ciklit shton peshë.

Sasia e nevojshme e ushqimit
Gjatë ciklit nuk keni kujdes dhe nuk shikoni ku po ju shkon dora dhe nuk zgjidhni atë që hani, sidomos për ushqime të grimcuara dhe ëmbëlsira, sepse ato lehtë i gjeni. Por, ju e dini që karbohidratet tepricë nxitin mbajtjen e ujit tepricë në trup.

Progesteroni si “armik”
Niveli i progjesteronit në gjysmën e dytë të ciklit menstrual rritet, që shkakton mbajtjen e ujit, ndjeshmëri në gjoks dhe shtim në peshë shkaku i ujit të mbajtur në organizëm.

Kilogramët, edhe pas ciklit menstrual
Marrë parasysh se, siç thonë ekspertët, gjatë ciklit menstrual mund të shtoni edhe deri pesë kilogramë, është me rëndësi që atyre ditëve të pini sa më shumë lëngje dhe të konsumoni proteina. Ekzistojnë raste se nëse shtoni në peshë gjatë ciklit menstrual, atë peshë ta mbani edhe pas përfundimit të ciklit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.