Ballina Jeta Pse mos ta hamë mishin e derrit, edhe atë e ka krijuar...

Pse mos ta hamë mishin e derrit, edhe atë e ka krijuar Allahu?

76
0
SHPËRNDAJE

Pse mos ta hamë mishin e derrit, edhe atë e ka krijuar Allahu?
Kështu më tha njëherë në vitet e 90-ta një njeri në një tribunë.
Une i thashë se ti nëse je kaq i mencur, nëse je kaq i ditur (po të shoh se qenke nje talent i vecantë dhe të kam lakmi se talentët i dua shumë), a bën të të pyes tash?
Më tha pyet lirisht!
I tashë: ‘Kur të vijnë mysafirët te ti cka ju pergatit – cka ju servon për të ngrënë?’
Tha: “Qengj deleje!” I thashë: “A bën të të thërras une në darkë një natë dhe ta pres një mace sepse edhe atë e ka krijuar Allahu? A bën ta prej një qen kur të vish tek unë sepse edhe atë e ka krijuar Allahu? Të gjitha këto i ka krijuar Allahu, asnjë nuk është ndërtuar te kovaci!”.
Më tha: “Lëre se me mbyte!” i thashë: “Jo, të kam ringjallë se deri tash ke qenë pa shpirt, të kam ndihmuar që të jesh i gjallë – të dish të mendosh se nuk janë sendet ashtu si i ke menduar!’.

Hoxhë Jakup Hasipi (Allahu e mëshiroft)jakup asipi 1

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.