SHPËRNDAJE

Mirret nje pule dhe pasi te pastrohet mire jasht dhe mbrenda dhe thahet me leter kuzhine e lyejme me perzierjen e melmesave dhe vajit te ullirit.

Perimet priten ne katrorka dhe vendosen rreth pules ne tave te cilen e kemi mbuluar me folie alumini dhe pastaj i qesim edhe nje limon ne pjesen e fundme te pules te cilin nuk e prejme por vetem e shpjme ne disa vende me pirun.

Pastaj mbledhim skajet e floies dhe i lidhim ne maje qe most e del avulli gjate pjekjes dhe qe do ta shpejtoje pjekjen sepse rrit temepraturen mbrenda saj dhe njeheresh edhe furra do te na mbetet me e paster.

Pas nje ore pjekje e vertetojem me pirun dhe nese piruni shpon lehte mishin atehere ai eshte i gatshem ,dhe tani e hapim folien e aluminit dhe e leme ne furre pluen edhe per 10-15 minuta ne temperature me te madhe diku 250 grade.Per servim e largojme nga folia pasi te ftohet pak dhe perimet e pjekura i qesim rreth mishi.

info@freskirinore.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.