Ballina Jeta Shkencëtari, Stephen Hawking: Po zoti ekziston!

Shkencëtari, Stephen Hawking: Po zoti ekziston!

21
0
SHPËRNDAJE

Fizikanti dhe kozmologu anglez, Stephen Hawking, ka befasuar komunitetin shkencor javën e kaluar, kur ai njoftoi gjatë një fjalimi në Universitetin e Kembrixhit ku ai besonte se në të vërtetë pas krijimit të universit ishte një formë e inteligjencës.

Duke e prezantuar veten para studentëve në Universitetin e Kembrixhit, shkencëtari me famë botërore Hawking deklaroi se vitet e tij të hulumtimit mbi krijimin e kozmosit e kanë udhëhequr atë për të veçuar një faktor të çuditshëm shkencor të cilën ai thotë se është në shumë mënyra në kundërshtim me ligjet universale të fizikës, shkruan gazeta impakt .

Ky fenomen i çuditshëm të cilin ai e quan “faktori Perëndia”, ka qenë në origjinën e procesit të krijimit dhe duhet të ketë luajtur një rol të madh në përcaktimin e formës aktuale të Universit.

Megjithatë, thëniet e tij të mëparshme kanë sugjeruar se ai nuk besonte në Zot.

Në leksionin e tij, Hawking i ka thënë audiencës së tij Pra, nëse ju e gjeni veten të bllokuar në një vrimë të zezë, ka ende shpresë për ju. Ndoshta një ditë Krijuesi i lartë do të shkaktojë një ndryshim të forcës të paçmueshme të vrimës së zezë, dhe do t’iu lirojë ju ./FRESKIRINORE

SHPERNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.