Ballina Jeta SHQIPONJAT DHE STUHIA

SHQIPONJAT DHE STUHIA

28
0
SHPËRNDAJE
A e keni ditur se shqiponjat e dinë gjatë kohë para se stuhia të ndodhë?
Shqiponja do të fluturojë në një lartësi të caktuar dhe pret erërat që afrohen. Kur stuhia afrohet, ajo vendos krahët e saj në mënyrë që era që vjen e ngre atë mbi stuhinë. Ndërsa stuhia shkreton poshtë, shqiponja është në rritje mbi të. Ndërsa stuhia shkreton poshtë, shqiponja është në fluturon mbi të.
Shqiponjat nuk ikin nga stuhia. Ato thjesht përdorin stuhinë për të ngritur më lartë. Ato ngrihen në erërat që sjellin stuhitë.
Kur stuhitë e jetës të vijnë drejtë neve – dhe ato do t’i përjetojmë të gjithë – ne mund të të ngjitemi mbi ta duke u mbështetur në Perëndinë. Ashtu që stuhitë nuk ka nevojë të na tejkalojnë.
Ju do të jeni në gjendje të notoni mbi erërat e stuhisë që sjellin sëmundjet, tragjeditë, dështimet dhe zhgënjimet në jetët tona. Ashtu ne mund të fluturojmë mbi stuhitë.
Mos harroni, nuk është barra e jetës që na rëndon, por fakti si e trajtojmë atë.
“… Kush i mbështetet Allahut, Ai i mjafton atij, Allahu realizon dëshirën e vet dhe Allahu çdo gjëje ia ka caktuar kohën (afatin).” (et Talak: 3)
Përshtati: Lutfi Muaremi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.