SHPËRNDAJE

Superstar i Rugby, Sonny Bill Williams, ka bërë udhëtimin e tij të parë në Mekke dhe Medine pas konvertimit në Islam në vitin 2009.Ai ka marrë një pushim gjatë sezonit të tij për të bërë pelegrinazhin e shenjtë të Umrës në Qabe në Mekke, Arabinë Saudite.

Lojtari i All Black ka përdorur mediat sociale për të transmetuar pelegrinazhin e tij duke shfrytëzuar vëmendjen e miliona njerëzve në mbarë botën, veçanërisht në faqen e tij Instagram.Ai filloi udhëtimin e tij me një vizitë në qytetin e Medinës, në shtëpinë e Profetit Muhammed, paqja qoftë mbi të, me ç’rast i përshëndeti Pejgamberit dhe shokëve të tij fisnik. Ai gjithashtu kaloi kohë duke u ulur dhe duke mësuar me disa prej sheikëve në Medine.Në vitin 2009 sportisti me famë botërore pranoi Islamin.

Ai ka deklaruar që Islami i ka dhënë atij një ndjenjë të lumturisë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.