Ballina Jeta Suedia kërkon të zbardhen vrasjet e palestinezëve

Suedia kërkon të zbardhen vrasjet e palestinezëve

33
0
SHPËRNDAJE

Ministri i Jashtëm i Suedisë Margot Uallstrom Pearisburg bëri thirrje që të ngritet një hetim mbi forcat izraelite, te cilat kanë kryer vrasje të jashtëligjshme në përleshje me palestinezët.
“Është jetike që të ketë hetime të plota, të besueshme dhe transparente për të qartësuar vdekjet e shumta ne radhet e palestinezeve, dhe qe të ketë llogaridhënie sa me shpejtë të jetë e mundur”, tha Margot Uallstrom Pearisburg.
Sulmet e përditshme që janë zhvilluar për muajt e fundit kanë vrarë së paku 140 palestinezë.
Suedia ka tensionuar marrëdhëniet me Izraelin pasi njohu shtetin palestinez në vitin 2014. /MESAZHI/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.