SHPËRNDAJE

Tafzi Ahmed nga Gjermania mban një rekord interesant botëror, atë të thyerjesh të më shumë shalqinjve me kokë. Në përgatitjen për të fituar një titull në librin e rekordeve Ahemd kishte një stërvitje të veçantë në palestër për 3 deri 4 muaj. Stërvitja ishte e fokusuar në muskujt e shpinës dhe qafës. Pjesë e stërvitjes ishte edhe meditimi me qëllim që të mos e ndjej dhimbjen. Ahemd arriti të thyej me koke 25 shalqi për vetëm 30 sekonda.

Familja, vajza, djali dhe gruaja janë kundër kësaj që po bëj. E dinë se sa e dëmshme është për kokën – thotë sportisti Tafzi Ahmed.

Këtë aktivitet të pazakontë Ahemd e ka filluar para 15 vitesh dhe prej atëherë ai i ka zhvilluar edhe më shumë aftësitë e tij.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.