Ballina Jeta Xhamia e dyqanxhikut, bukuroshja e Shkupit

Xhamia e dyqanxhikut, bukuroshja e Shkupit

37
0
SHPËRNDAJE

Xhamia e dyqanxhikut, bukuroshja e Shkupit.
Sikur edhe shumë xhami tjera në Shkup edhe
xhamia e duqanxhikut kishte përjetuar fatin e
rrënimit nga tërmeti katastrofal që e kishte
goditur Shkupin në vitin 1963.
Fillimi i punës për rindertim.

Dëshirat dhe iniciativat nuk do të ishin pjellore
sikur ato në zemrat dhe shpirtat e besimtarëve
islam do të ngelnin vetëm dëshira dhe iniciativa
pa u konkretizuar me punë praktike. Për
realizimin dhe konkretizimin e vullnetit dhe
dëshirave të mëdha të besimtarëve islam, kësaj
radhe fati i takoi këshillit iniciativ i formuar nga
besimtarët e Shkupit e më gjerë kurse i
legjitimuar nga Kryetari i Bashkësisë Islame në
Republikën e Maqedonisë.
Këshilli iniciativ për rindërtimin dhe kompletimin
e xhamisë Duqanxhik ishte formuar në këtë
përbërje.
– Aziz Zimeri kryetar
– Haxhi Faruku anëtar
– Veli Derguti anëtar
– Rahim Akteshi anëtar
– Vullnet Ejupi anëtar
– Mesud Nimeti anëtar

Pershtati Jusuf Zimeri
Mundesoi: freskirinore. com

© 2015, FRESKIRINORE. All rights reserved.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.