SHPËRNDAJE

Edhe në Antikitet, foshnjat përdornin biberon.

Në Agrigento, Itali, arkeologët gjetën një të tillë.

Është një kavanoz i vogël që lejon lëngun të dalë pika-pika duke u lejuar fëmijëve të pinin dhe që sipas ekspertëve daton në fund të shekullit IV dhe fillimit të shekullit III para Isait (a.s)

Gjetja doli nga gërmimet në teatrin helenist të Akragas, së bashku me objekte të tjera me funksione rituale.

Kryebashkiaku i Agrigentos, Lillo Firetto, tha se ky zbulim “është një shenjë e mirë” për banorët e Agrigentos.

“Nga gërmimet e kryera deri më tani, në zbulimin e teatrit të kërkuar prej shekujsh, në pjesën e sipërme në tempullin romak, po shtohen elemente të mëtejshme të bukurisë së madhe në një vend të historisë dhe kulturës si Agrigento”, tha ai.

Ndërsa drejtori i parkut arkeologjik të Luginës së Tempujve, Giuseppe Parello tha se është gjetur një depozitë objektesh, të përdorura kryesisht për të pirë dhe për mbajtjen e lëngjeve duke përfshirë kavanozin e vogël me hundëz, që i ngjan një shisheje të vërtetë”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.