Lajme

India është në gjendje të shkatërrojë Pakistanin për 10 ditë

India tashmë është e aftë të shkatërrojë Pakistanin në më pak se 10 ditë në çdo luftë të re me fqinjin dhe rivalin e saj, tha Kryeministri Narendra Modi për mediat franceze.

Të dy vendet fqinje që kanë armë bërthamore kanë pasur tre luftëra deri më tani dhe u afruan me një konflikt të katërt shkurtin e kaluar pas sulmeve ajrore të shkaktuara nga sulmet ndaj ushtrisë indiane në Kashmir.

Modi ka qenë nën presion për javë të tëra mes protestave për ligjin e ri të qytetarisë, duke ngadalësuar ekonominë dhe shanset për të humbur zgjedhjet në New Delhi muajin e ardhshëm.

Pakistani tashmë ka humbur tre luftëra. Forcave tona të armatosura nuk do të duhen më shumë se shtatë deri në 10 ditë për ta zhdukur Pakistanin, tha Modi në një fjalim para ushtrisë.

Komentet e tij vijnë pas incidentit të vitit të kaluar, kur një aeroplan luftarak Indian u rrëzua dhe një pilot i kapur nga ushtria pakistaneze pas një përplasje të rrallë ajrore midis dy vendeve.

Duke veshur një kapak bejsbolli të Korpusit Kombëtar të Kadetëve gjatë një ngjarje në kryeqytet, Modi tha që forca e re e Indisë ishte për shkak të asaj që ai e quajti “të menduarit e rinisë së sotme”.

Ai shtoi se sulmet indiane ndaj policeve në pjesën e drejtuar nga Pakistani në Kashmir, dhe në vetë Pakistanin në vitin 2016 dhe vitin e kaluar, janë dëshmi e asaj që ai thotë.
-Kjo është një “mendim rinor”. Ne kryejmë sulme kirurgjikale dhe sulmojmë terroristët në shtëpitë e tyre, tha Modi.

India dhe Pakistani luftuan tre luftëra: në 1947, 1965 dhe 1971, dhe në 1999 të ashtuquajturin konflikt të Cargill.

Modi tha se Pakistani vazhdoi të zhvillojë një “luftë me prokurë” kundër Indisë, duke mbështetur luftëtarët Kashmir në pjesën e administruar nga India, e cila ka vrarë dhjetëra mijëra në dekadat e fundit.

Kashmir ka qenë i ndarë midis Indisë dhe Pakistanit që nga viti 1947, pasi fitoi pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar.

Artikuj të ndërlidhur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund të lexoni
Close
Back to top button
Close
Close