Shëndeti

Sa kohë do të duhet për të zhvilluar një vaksinë për virusin Wuhan?

Ndërsa një virus i zbuluar rishtazi i pneumonisë kërcënon të përfshijë Kinën dhe përhapet përtej kufijve të saj, qeveritë dhe studiuesit po përpiqen të krijojnë një vaksinë parandaluese. Por a do të arrijë shumë vonë për të ndihmuar njerëzit? Dhe a është e mundur që kemi humbur fillimin e zhvillimit të saj?

Numri i raportuar i vitit 2019-nCoV – më i njohur si virusi Wuhan, pas qytetit ku u zbulua për herë të parë dhjetorin e kaluar – vazhdon të rritet. Që nga fillimi i 27 Janarit, ka pasur gati 3,000 raste të raportuara të virusit, së bashku me 81 vdekje, kryesisht në Kinë. Por disa epidemiologë kanë vlerësuar se numri i vërtetë i rasteve në vend mund të jetë i lartë deri në 100,000.

Deri më tani, epiqendra mbetet në Kinë, ku disa qytete janë në thelb të karantinuara për të parandaluar transmetimin e mëtejshëm. Rastet janë identifikuar gjithashtu në më shumë se një duzinë zona jashtë territorit të Kinës, përfshirë pesë në SH.B.A. Këto raste kanë përfshirë kryesisht njerëz që kapën virusin në Kinë, më pas udhëtuan diku tjetër, por disa studiues të shëndetit publik po paralajmërojnë se mund të jetë tashmë shumë vonë për të përmbajtur shpërthimin brenda Kinës.A do te arrijne ne kohe qe te zbulojne vaksinen kunder ketij virusi ende ngelet nje enigme e madhe njoftojne shkencetaret dhe mjeket qe merren me zbulimin e viruseve te ketilla.

Tags

Artikuj të ndërlidhur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close